O noci mistrů
IV. NOC MISTRŮ 2009
Už počtvrté se zástupci všech svazů sdružených v České unii bojových umění sešli na slavnostním galavečeru, při kterém vyhlásili nejlepší a nejúspěšnější reprezentanty bojových a úpolových sportů. Stejně jako před rokem se místem setkání stal pražský Top hotel a ačkoliv sněhové peřiny zahalily okolí do vánoční nálady a zkomplikovaly pohyb po všech cestách a silnicích, zaplnilo se hlediště velmi slušně.
Přesně ve 20 hodin sál pohasl a slavnostní večer symbolicky zahájila nejmladší generace českých bojovníků. Děti z Tiger teamu a Karate vision předvedli své umění a potvrdili, že o budoucnost se Česká unie bojových umění a jednotlivé svazy bát nemusejí.
K bojovým sportům patří tradice a tak i průvodce večerem byl tradiční, už počtvrté uváděl Noc mistrů komentátor České televize Michal Dusík a snažil se během dvou hodin ukázat nejenom nejlepší reprezentanty, ale také rozsáhlý a pestrý svět bojových sportů a umění. Po divokém začátku tak ke zklidnění a navození atmosféry přispěla i ukázka Tai-Chi.
Potom už začal také maratón předávání cen a do symbolického ringu vstupovali medailisté z evropských i světových šampionátů. Český svaz Watejitsu ocenil mistryni Evropy Lucii Nápravníkovou. Výprava Shikon Budokai z České republiky získala na mistrovství světa WKC tři zlaté, tři stříbrné a jednu bronzovou medaili a tak měl Ondřej Musil společně se zástupci Českého olympijského výboru Janem Létalem a Petrem Hulinským co předávat. Taekwondista Petr Hulinský sice tentokrát nepředvedl jeden ze svých úspěšných útoků na český rekord v přeráženích technikách, ale Ondřej Musil opět ukázal účinnost umění obrany Aikidó.
Také Český svaz karate Goju Ryu letos na vrcholné soutěži uspěl. Už trojnásobnou mistryni Evropy Mirku Vašekovou sice počasí přikovalo na letiště v italském Trevisu, ale Vladimír Míček společně s Michalem Hrubým a Karlem Imriškem své ocenění převzali z rukou předsedy Českého svazu karate Jiřího Bočka.
Japan karate association patří mezi tradiční svazy a tak není divu, že právě nejlepším reprezentantům JKA přišel kromě předsedy svazu Karla Strnada pogratulovat i konzul japonské ambasády v Praze. Ring se znovu zaplnil úspěšnými bojovníky a bojovnicemi, vždyť jenom Adam Zdobinský se podílel na čtyřech medailích ze seniorských i juniorských šampionátů a Jan Tuček si přišel po ocenění od Shikon Budokai i pro další trofej za podíl na stříbrné medaili týmu na mistrovství světa.
Jestliže pravidla Japan karate association patří k těm nejtradičnějším, k těm nejmodernějším ukázkám patřilo vystoupení Anny Šorejsové a Jitky Moravcové, dvou třetin týmu, který na světovém šampionátu i na mistrovství Evropy vybojoval v aerokicku zlaté medaile. Škoda, že vinou zdravotních problémů chyběla Kateřina Hušková.
Střídání moderních i tradičních forem pokračovalo i nadále, vždyť těžko hledat tradičnější svaz než Českou federaci Kendó. Dokonce i toto umění japonských samurajů už má u nás své pevné kořeny a dokonce čeští zástupci vozí úspěchy z mezinárodních soutěží. Manželé Jana a Jindřich Ziegelheimovi pak divákům předvedli ukázku tří kat školy Ten Nen Ri Shin Ryu, která je pokládána za jednu z tradičních škol kendžucu a Jindřich Ziegelheim a Tomáš Kyncl vzápětí přesvědčili všechny přítomné o účinnosti sekacích technik na cvičném terči makiwaru.
Pokud Kendó patří neodmyslitelně k japonské kulturní tradici, tak už od starověkého Řecka patří do evropské tradici kultura těla a také Svaz kulturistiky těla a fitness má své úspěšné zástupce. Milan Šádek vybojoval stříbro na mistrovství světa juniorů a Jozef Furín uspěl na seniorském světovém šampionátu v klasické kulturistice a všichni návštěvníci slavnostního večera se vzápětí přesvědčili, že se stal šampiónem oprávněně.
Také český svaz fullcontactu patří mezi tradičně úspěšné a přehlídka mistrů světa či Evropy pokračovala. Pro svou trofej si došla i děvčata z aerokick teamu, která už předtím okouzlila diváky v ukázce. A trochu neplánovaně se do ringu měla ještě jednou vrátit. I tentokrát totiž mezi gratulanty nechyběly osobnosti české populární hudby, ať už to byl Martin Maxa, Markéta Poulíčková, Magda Malá či trio Inflagranti, ovšem největší potlesk sklidil Standa Hložek. Asi i díky nečekanému tanečnímu doprovodu, těsně před zahájením galavečera se totiž domluvil právě s Annou Šorejsovou a Jitkou Moravcovou a jeho písnička Život je rváč dostala díky aerokicku nový náboj.
Jak v taekwondo WTF tak v zápase je díky zařazení obou sportů do olympijského programu velmi silná konkurence, přesto se i zde českým zástupcům daří vozit medaile. Viktor Janovský získal bronz na univerzitním mistrovství Evropy v taekwondo a Marek Švec je zápasnickou jistotou, i tentokrát vybojoval na evropském mistrovství Evropy medaili.
K taekwondo ovšem kromě vlastních soubojů patří i přerážecí techniky a Národní exhibiční tým WTF pod vedením Ondřeje Havlíčka už mnohokrát ukázal, že jejich vystoupení patří k divácky velmi atraktivním.
Také Český svaz karate se má kým chlubit. Petra Nová přivezla stříbro z mistrovství Evropy, medaile mezi juniory a juniorkami pak získali Marek Pohanka, Jakub Debrecenyi a Veronika Mišková.
Rozměry ringu sice některým účinkujícím přidělaly problémy, ale Pavel Benedikt se svou sestavou freestyle karate si i s prostorovým omezením poradil skvěle a co musel ubrat na šířce, to přidal na výšce svých skoků.
Pak už přišla na řadu zvláštní ocenění napříč jednotlivými svazy, cenu Fair-play si po zásluze odnesl český tým Shikon, který se v rámci charitativního projektu utkal se srbskou reprezentací a tm pomohl získat peníze na podporu dětí postižených válkou v bývalé Jugoslávii.
Místopředseda ČSTV Pavel Kořán a člen Českého olympijského výboru Jan Hrdina pak předali Čestná uznání ČSTV Michalu Frabšovi, Danuši Wolfové, Rudolfu Stránskému, Karlu Strnadovi, Jiřímu Bočkovi, Dušanu Vičíkovi a Janu Sochatzimu. Čestný odznak ČSTV za podporu a rozvoj českého sportu pak obdrželi Slavomír Svoboda, Jiří Žofčín, Ondřej Musil a Tomáš Gruber. Snad ještě větší radost ale měli z ukázky jiu-jitsu, kterou předvedly malé tygřice z Tiger teamu, protože to byl další důkaz popularity bojových sportů mezi mládeží.
Velmi zvláštní cenou je Miss sympatie, protože krásných žen a dívek je mezi bojovnicemi více než dost a návštěvníci internetových stránek České unie bojových umění vybírali tu nejkrásnější. Nakonec o pouhých 80 hlasů zvítězila Alena Holá, jinak též bronzové z mistrovství Evropy v K-1. Její úspěch jí bude připomínat prsten z bílého zlata s diamantem, jehož autorem je věhlasný zlatník pan Frabša.
Česká asociace Capoeiry sice nevyhlašovala své nejlepší zástupce, zato už tradičně předvedla ukázku plnou krásné hudby a elegantních tanečních pohybů, které ovšem v sobě skrývají až nečekaně účinné bojové techniky.
Hlavní kategorie jsou na Noci mistrů dvě. Královna a Král noci mistrů. Bylo těžké ze záplavy úspěchů vybrat nejlepší ženu a nejlepšího muže a ke každé volbě by se našel zástup oponentů. Na pomyslný královský trůn nakonec usedla Eva Líšková, mistryně světa v lowkicku a Jan Tuček, jeden z historicky nejúspěšnějších reprezentantů, který v této sezóně vybojoval titul mistra světa v kumite na WKC a je vicemistrem světa v kumite JKA. Zatímco královnu zdobí krásný zlatý prsten, pro krále byla určena katana v rozloženém stavu, aby jí sám mohl vdechnout svého bojového ducha.
Vystoupení speciálního demo teamu pod vedením Zdeňka Toboly, který tradičně předvedl sebeobranné a přerážecí techniky pak byl skvělou tečkou za vydařeným večerem. Závěrem ještě poděkování partnerům a sponzorům akce, tedy především SKUPINĚ ČEZ, dále pak hlavnímu městu Praha, společnostem TOP HOTELS GROUP, FIT STYL, HYPERMÉDIA, HYPERINZERCE, KAZE, KARATE-INFO, OK-KLIENT (JIŘÍ KAŇA), HAYASHI, ADAVE s.r.o., KAMIKAZE (energetické nápoje), SPORT-MEDIA-MARKETING s.r.o. a také ČESKÉ TELEVIZI a FIGHTER´S MAGAZÍNU. (Michal Dusík a Michal Kopecký)